Turbo İçin Yağ Ve Hava Filtresi Değişiminin Önemi

Turbo İçin Yağ Ve Hava Filtresi Değişiminin Önemi

Yağ ve hava filtresi değişimi turbonun uzun ömürlü olması açısından büyük öneme sahiptir.

Turbo İçin Yağlamanın Ve Hava Filtresinin Önemi

Turbonun uzun ömürlü olabilmesi için;

1. . Turbo yağlaması, turbonun uzun ömürlü olması açısından hayati öneme sahiptir. Araç yağ ve yağ filtresi değişiminin zamanında, doğru ve kaliteli bir yağla yapılması gerekir. Yağ, turbo paçaları arasındaki sürtünmeyi minimuma indirir, soğumasına katkı sağlar ve aynı zamanda temizlenmesini sağlar. Turbo ve mil ve yataklarının iyi yağlanmaması milin yatağa sürtünmesine dolayısıyla aşınmasına, ses yapmasına, aşırı ısınmasına ve ilerleyen aşamada kilitlenmesine neden olur. Turbo yağlamasının yetersiz kalması turbo mil ve yatağında boşluk oluşmasına neden olabilir. Buda yağın turbo hava hattına kaçmasına neden olur. Turbo hava borularına, intercoolera, emme manifolduna yağ kaçar. Yağ silindirlere kadar ulaşabilir ve burada yanar. Motorunuz bu durumda zamanla yağ eksiltir.

Turbodan intercoolera sızan yağ

Yağ egzoz borusuna kaçarsa katalitik konvertör ve partikül filtresine zarar verir ve tıkanmalarına neden olabilir.

2. Hava filtrenizi zamanında değiştirin. Hava filtresinden kaçabilecek küçük toz tanecikleri binlerce devir hızla dönen turbo kanatçıklarına çarptığında zarar verir. Kanatçıklarda meydana gelebilecek küçük aşınmalar bile turbonun balansını bozabilir.

Tüm bu yağlama ve hava filtresi problemleri turbonun verimini düşürür ve zamanla turbonun kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu yüzden aracınızın bakımını zamanında yaptırmanız önemlidir.

Yorumlar

Daha Fazlası