Polen Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Filtre Tercih Etmeliyim?

Polen Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Filtre Tercih Etmeliyim?

Polen filtresi sağlığınız açısından son derece öneme sahip bir parçadır.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Filtre Tercih Etmeliyim?

Otomobilinize dışarıdan giren havanın kalitesi, polen (kabin) filtresinin kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Klimanızı açtığınızda içeri giren havanın kalitesi sizin ve ailenizin sağlığını doğrudan etkiler. Polen filtresi klimanızı açtığınızda içeri giren havayı, zararlı toz, kir gibi partiküllerden temizlerken aynı zamanda dışarıdan gelen kötü kokuları da filtrelemelidir.

Hava içerisinde çok çeşitli partiküller bulunabilir. Toz, polen, kurum, kötü kokular, alerjenler, egzoz gazı kaynaklı nitro oksit, sülfür vb zararlı gazlar. Bütün bunlar alerjik reaksiyonlara, boğazınızın tahriş olmasına, akciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Özellikle klimanızı açtığınızda kötü kokular geliyorsa kabin filtrenizin ömrü çoktan dolmuş demektir. Bu kötü kokular kabin filtrenizde oluşan ve üreyen bakteri ve mantarlardan da kaynaklanabilir ve sizde bu bakteri ve mantarları ve atıklarını soluyor olabilirsiniz. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple polen filtrenizi düzenli aralıklarla ve kaliteli bir ürünle mutlaka değiştiriniz.

Dışarıdan bakıldığında bütün filtrelerin görünümleri birbirine benzer. Bu yüzden kaliteli filtreyle kalitesiz filtreyi ayırt etmez zordur. İyi bir kabin filtresi mikron boyutundaki çok küçük partikülleri bile filtrelerken kalitesiz filtreler bunların çoğunu filtreleyemez. Bu durumda kalitesine güvendiğiniz belli markaların ürünlerini almak en doğrusudur.

Özellikle içerisinde aktif karbon bulunan filtrelerin tercih edilmesi doğru olur. Bazı markalar alerjenleri de filtreleyen ürünlerde sunmaktadır. Özellikle alerjik rahatsızlıkları olan kişiler bu özelliklere sahip filtreleri tercih etmeliler.

Unutmayın ki diğer bütün filtreler aracınızın daha sağlıklı çalışması için gerekli iken polen filtresi sizin sağlığınız için gereklidir.

Yorumlar

Giray Başpınar
Güzel bir bilgi olmuş çok teşekkür ederim
Mehmet Yılmazer
yararlı ve öğretici bilgileriniz için çok teşekkürler
Galip Türk
Bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Sağ olun.
Ilgaz İpek
Polen Fitresi cidden önemlidir. Bu içerik içinde ayrıca teşekkür ederim. Her yerde bulamazsınız böyle bilgiler.
Nedim Zorca
Güzel içeriklerin devamını bekliyoruz. Sağ olun.
orkun keskin
bu sitedeki teknik bilgiler çok işime yarıyor teşekkürler
Hüseyin Çapkın
Güzel içerik, ellerinize sağlık...

Daha Fazlası