Otomatik Şanzımanlı Araç Nasıl Park Edilir?

Otomatik Şanzımanlı Araç Nasıl Park Edilir?

Otomatik şanzımanlı araç park edilirken aracın yükü şanzımana bindirilmemelidir.

Otomatik şanzımanlı araç kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside aracı nasıl park edeceğimizdir. Gerek manuel gerekse otomatik şanzımanlı araçları park ederken aracın yükü kesinlikle şanzımana bindirilmemelidir.

Otomatik şanzımanlı aracı park ederken önce araç vitesini P konumuna almak, daha sonra el frenini çekmek son derece hatalı bir davranıştır. Bu park şeklinde özellikle eğimli yollarda aracın bütün yükü şanzımana biner. Buda şanzıman arızalarına sebep olabilir.

Otomatik şanzımanlı araç park edilirken şu adımları takip etmeliyiz. Öncelikle araç frene basılarak durdurulur. Daha sonra ayak frenden çekilmeden, vites D (Drive) ''sürüş'' konumundan ''boş'' N (Neutral) konumuna alınır. Vites N konumundayken el freni çekilir. Daha sonra ayak frenden çekilerek aracın yükü el frenine bindirilir. Daha sonra vites P park konumuna alınır. Böylece şanzımana yük binmemiş olur ve olası şanzıman arızalarının önüne geçilmiş olur.

Yorumlar

alperen soydan
Aralıksız her gün okuyorum yazılarınızı. Daha çok içerik isteriz günlük şeklinde elinize sağlık başarılar dileriz. Teknik konular da https://arizalamba.com/otomatik-veya-manuel-hangisi-daha-iyi/ bu siteyi de takip edebilrsiniz.

Daha Fazlası