Kalitesiz Yakıt Filtresi Kullanırsam Ne Olur?

Kalitesiz Yakıt Filtresi Kullanırsam Ne Olur?

Uzun vadede sorunlarla karşılaşmamak için kaliteli yakıt filtresi kullanmak önemlidir.

Kalitesiz Yakıt Filtresi Kullanırsam Ne Olur?

Yakıt filtresi araç deposundan gelen yakıtın temiz bir şekilde enjektörlere iletilmesini sağlar. Yakıt filtresi hem yakıt içerisinde bulunabilecek hem de depo kirliğinden (depo zamanla paslanabilir) kaynaklanan kirleticileri filtreler.

Kirli Yakıt Deposu

Maksimum iki bakımda bir değiştirilmesi gerekir. Yakıt deposunda ve motor bölümünde olmak üzere iki tanedir. Filtre tıkandığında gerekli yakıt basıncı sağlanamaz. Aracınız vuruntulu ve performanssız çalışır.

Eğer kalitesiz bir filtre kullanırsanız yakıt içerisinde kalabilecek zerrecikler özellikle yeni nesil araçlarda kullanılan hassas enjektörlere zarar verecektir. Enjektörleri bozabileceği gibi tıkanmasına da neden olabilir.

Yakıt Filtresinden Çıkan Kirler

Mazot filtreleri yakıt içerisindeki kirlerle beraber mazot içerisinde bulunabilecek suyu da filtreler. Eğer bu su filtrelenmezse uzun vadede enjektör nozullarında korozyona neden olabilir. Sadece kaliteli filtreler mazot içerisindeki suyu filtreleyebilir.

Kalitesiz filtreler çabuk deforme olur. Filtreden kopabilecek parçalar son derece hassas olan enjektörlere zarar verebilir.

Enjektörlerden bir yada bir kaçının tıkanması durumunda silindirlere yeterli yakıt gitmeyecek ve motorda vuruntuya neden olacaktır. Motor arıza ışığı yanabilir. Bu vuruntu silindir ve pistonlara zarar verebilir.

Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için kaliteli filtre kullanmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Şahan Temiz
İşin özü ucuz diye kalitesiz ürünler almayalım arkadaşlar. Ucuz ürünler sadece anı kurtarıyor. Fakat sonrasında büyük sorunlara yol açıyor.
ozancicek12
yakıt kullanımı en önemli şeylerden biri özellikle motor sağlığı açısından
Harun Yardımcı
İçerik için teşekkür ederim. Sayenizde yeni bir şey öğrenmiş olduk...
Tacettin Pekcan
Araç bakımından acemi birisiyim, içerik için teşekkürler...

Daha Fazlası