Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur?

Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur?

Yağ filtreleri aracınızın motorunun ömrü açısından son derece önemli parçalardır.

Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur?

Yağlama sistemi hareketli motor parçaları arasındaki sürtünmeyi ve aşınmayı minimuma indirir. Yine motor parçalarından kopan metal parçacıklarını, paslanma ve aşınma sonucu ortaya çıkan diğer atık maddeleri motordan temizler. Bu temizleme işlemini yağ filtresi sayesinde yapar. Bu metal parçacıklar ve atık maddeler piston ile silindir gibi birbirine temas eden metal yüzeyler arasına girerek motora parçalarına zarar verirler. Piston ve silindir yüzeylerinin aşınmasına neden olabilirler. Bu durumda yanma odasına yağ kaçması ve kompresyon kaçağı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Turbo yatağının aşınmasına neden olarak turbonun daha erken arızalanmasına neden olabilirler.

Yine bu atık maddeler filtre tarafından iyi bir şekilde süzülmezse yağın yağlama özelliğini daha çabuk kaybetmesine neden olurlar. Bu durumda motor ve turboda yetersiz yağlama yüzünden arızalar meydana gelebilir.

Kaliteli yağ filtreleri motor stop edildiğinde içindeki yağı boşaltmazlar. Bu sayede bir sonraki ilk (soğuk) çalıştırmada motor daha hızlı yağlanabilir.

Yağ filtrelerinde filtre tıkandığında motorun yağsız kalmaması için bypass valffleri bulunur. Bu valfler filtre tıkandığında devreye girerek motorun yağsız kalmasını engellerler. Kalitesiz filtrelerin bypass valfleri zamanla arızalanarak açık kalabilir. Bu durumda yağ filtrelenmez ve kirli yağ bütün motor parçalarına ulaşır. İçinde metal parçacıklar vb. atıklar bulunduran yağ motor parçalarına zarar verecektir.

Bu tür arızalarla karşılaşmamak için kaliteli filtre kullanmak çok önemlidir. İyi bir filtre için biraz fazla para ödeyebilirsiniz fakat uzun vadede kalitesiz filtrenin yol açacağı arızalardan ve bu arızaların neden olacağı ekonomik kayıplardan korunmuş olursunuz. Aynı zamanda uzun vadede aracınızın motorunun ömrünü uzatmış ve performansını korumuş olursunuz.

Yorumlar

Taner Şeker
yeni bir şey daha öğrendik sayenizde
Altay Pınar
kalitesiz yağ kullanmayın :D bu kadar basit
Çağrı Geygel
ne olacağı basit arabaya zarar verirsin
Yiğit Borcan
Sağ olsun bu bilgiyi öğrenmem iyi oldu. Böylece kalitesiz yağ filtresi kullanınca ne olduğunu öğrenmiş oldum.

Daha Fazlası