Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Dizel partikül filtresi neden tıkanır ve nasıl temizlenir?

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Dizel araçlarda dizel partikül filtresi tıkandığı-dolduğu zaman motor arıza ışığı yanar. Dizel partikül filtresi genellikle, araç uzun süre şehir içi kısa mesafe kullanıldığında dolar. Bunun sebebi motorun düşük devirde kullanılması ve egzoz sıcaklığının yeterince artmamasıdır. Düşük kaliteli yakıt kullanmakta filtrenin tıkanmasına neden olur.

Dizel partikül filtresi uyarısı alındığında araç uzun yolda yüksek motor devrinde minimum yarım saat kadar kullanılmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken aracı yüksek hız da değil, yüksek devirde kullanmaktır. Araç 3 veya 4. viteste 3000 devirin üzerine çıkarılmalı ve yaklaşık 50 km/sa hızda kullanılmalıdır.

Böylece egzoz gazı sıcaklığı artar ve partikül filtresini tıkayan gaz partikülleri yanar. Bu şekilde dizel partikül filtresi temizlenmiş olur.

Dizel partikül filtresi uyarı ışığı yandığında temizleme işlemi yapılmazsa filtre doluluğu artar ve bir süre sonra motor gücü motor beyni tarafından düşürülür. Aracınızın çekişi düşer. Bu yüzden arıza ışığı yandığında partikül filtresi temizleme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde filtre iyice dolarsa temizlenemez hale gelebilir ve değişim gerekir.

Yorumlar

Daha Fazlası