Dizel Mi LPG Mi Daha Ekonomik ?

Dizel Mi  LPG Mi Daha Ekonomik ?

Ekonomik yakıt türleri arasındaki iddia devam ediyor. artıları ve eksileri ile Dizel mi LPG mi Sorusunun Cevabı bu yazımızda..

Yakıt Ekonomisi

Dizel mi ekonomik yoksa LPG mi sorusu tüm otomobil konusu geçen ortamlarda sorulur ve her kafadan bir ses çıkar. Herkes genelde kendi kullandığı araç grubunun daha iyi olduğunu düşünür. Ancak, her iki araç grubunda farklı marka modeller kullanan kişiler, bu konuya daha hakimdir ve kapsamlı bilgi sahibidir.Bu konuda iki yakıt grubununda birbirine üstün olduğu yönleri inceleyeceğiz, son karar sizin.

Çalışma Teknolojisi

Çalışma teknolojisi olarak, geçtiğimiz yıllara nazaran dizel motorlu otomobiller benzinli otomobillere göre daha gelişmişlerdir .Dolayısıyla verim açısından daha üstündürler. Dizel motorlarda verim % 40'lara kadarken benzinlilerde bu oran % 30'a ancak çıkabilmektedir.Bu demektir ki dizel araç benzinli (LPG) araca göre 1 LT yakıt ile daha fazla yol gider

Ülkemizde dizel ve benzin arasındaki fiyat farkını da eklersek dizel aracın ekonomiklik yönünden, çok km yapanlar için avantaj olduğu açıktır. Ancak LPG bu konuda benzine destek çıkmaktadır. LPGnin motora verdiği zarar ve çıkardığı bakım masrafları bazı araçlara uygulanamaması ve bazı araçlarda verim alınanamaması, arıza lambası yakması gibi can sıkıcı durumlarda söz konusudur.

Araç Ücretlerindeki Farklar

Dizel araç alırken, araçlara fazla ücret öderiz. Aslında yakıta vereceğimiz farkı amorti etme süremiz önemlidir. Yılda 10-15 bin km yapıyorsak bu aracına göre 10 yılı bulabilmektedir. Ancak yıllık 20 bin km ve üzeri yapıyorsanız bu süre hem daha aşağılara çekilecek hem de 2.elde zaten dizel aracınızı daha pahalı satabileceksiniz.

Dizel araçlar daha fazla masraflı mı?

EVET DİZEL ARAÇLAR DAHA YÜKSEK TEKNOLOJİ OLDUKLARINDAN PERİYODİK BAKIM MASRAFLARI %25 DAHA FAZLA OLMAKTADIR.

Ancak yine gelişen teknoloji ile benzinli araçlarda periyodik bakım 10 bin km den 15 bin km'ye, dizel araçlarda yine 10-15 bin km den 20 bin km ye kadar, (marka modellerde değişmek kaydıyla) çıkabilmektedir.

SONUÇ OLARAK YILDA 15 BİN KM VE DAHA FAZLASI YOL YAPANLAR VE PERFORMANS İSTEYENLER İÇİN KESİNLİKLE DİZEL ARAÇLAR AVANTAJLI OLUP 10 BİN KM'Yİ GEÇMEYENLER İÇİN DİZEL ARAÇ GEREKSİZ HALE GELMİŞTİR.

Aracıma akaryakıt istasyonunda yanlış yakıt kondu ne yapmalıyım?

Yorumlar

Daha Fazlası