Yağ Filtresi, Mazot Filtresi Değişmezse Ne olur? Yağ , Mazot,Hava Filtresi, Polen Filtresi Görevleri Nelerdir?

Yağ Filtresi, Mazot Filtresi Değişmezse Ne olur?  Yağ , Mazot,Hava Filtresi, Polen Filtresi Görevleri Nelerdir?

Yağ Filtresi, Mazot Filtresi, Hava Filtresi, Polen Filtresi Görevleri Nelerdir? Zamanında değişmezse ne tür arızalara sebep olabilir?

Yağ Filtresi, Mazot Filtresi, Hava Filtresi, Polen Filtresi Görevleri Nelerdir?

Yağ Filtresi

Yağ Filtresi, araçların motor yağlama sisteminin içerisindeki en önemli ürünlerin başında gelmektedir. Motorun içerisindeki yağın temizlenmesi aracın düzgün çalışmasına etki etmektedir.

Yağ Filitresi Zamanında Değişmezse Ne olur?

Motor yağının belirli aralıklarda temizlenmemesi durumunda aracın çeşitli bölgelerinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Zamanında değişmeyen bir yağ filtresi, basınçtan delinerek motordan kopan partiküllerin döngüde filtrelenmesi yerine motor içinde devirdaim yaparak aşınmayı arttırır ve filtrelenmeyen yağı daha da çok kirletebilir. Buna ek olarak tıkanan bir yağ filtresi yağın geçişini önleyerek motorun yağlanmasının durmasına sebep olabilir. Bu da motordaki sıcaklığın tahliye edilememesine sebebiyet verebilir. Çünkü yağ döngüsü, motoru soğutan bir yapıda dizayn edilmiştir. Yağ döngüsü durunca motor yağlanmaz ve aşınma artar. Buna bağlı olarak da yatak sarma diye tabir edilen durum meydana gelir. Bu sebeple araç bakımı sırasında aracınızdaki yağ filtresinin de kontrol edilmesi ve gerekliyse orijinal yağ filtresi ile değiştirilmesi gereklidir.

Mazot Filtresi

Mazot filtresi aracın motoruna giden yakıtın temizlenmesine yardımcı olan oldukça önemli bir parçadır.

Mazot Filitresi Zamanında Değişmezse Ne Olur?

Eğer aracın mazot filtresi bakım sırasında değiştirilmediyse aracın çalışmasına çeşitli tıkanmalar ve büyük çaplı çalışma problemleri meydana gelebilir. Mazot filtresinin temel görevi motora temiz yakıtın ulaştırılmasıdır. Eğer farklı maddeler motora ulaşırsa arıza kaçınılmaz olacaktır.Değişmeyen bir mazot filtresi enjektör arızasına, yakıt beslemesinin yetersiz kalmasına, tekleme ve rölanti bozukluklarına, sabah geç çalışma ve çekişten düşme gibi sorunlara neden olabilir.

Hava Filtresi

Hava filtresi de bir aracın motorunun sorunsuz çalışmasını sağlayan parçalardan biridir. Motorun mümkün olduğunda düzgün biçimde çalışmasını sağlamak için silindirlerin içerisindeki havanın temizlenmesi gereklidir.

Hava Filtresi Zamanında Değişmezse Ne Olur?

Aracın hava filtresi bozulursa veya tıkanırsa aracın çekiş gücü azalır, performansı düşer. Yakıt düzenini de bozarak fazla yakıt harcanmasına sebep olabilir. Özellikle turbolu araçlarda hava filtresi çok önemlidir. Tıkalı bir hava filtresi turbonuzun bozulmasına neden olur.

Polen Filtresi

Polen filtresi kliması olan araçlarda içeriye giren havayı temizleyen araç parçasıdır. Kliması olan araçlara dışarıdan gelen havanın toz ve topraktan arındırılmasını sağlayan temel parça polen filtresidir.

Polen Filtresi Değişemezse Ne olur?

Polen filtresinin belirli sürelerde değiştirilmemesi durumunda dışarıdan gelen hava temizlenemez ve direk aracın içine aktarılır. Filtre tıkanırsa radyatör ile klima performansı düşer. Ayrıca zamanla bu ortamda bakteri oluşabilir bu bakteriler insan sağlığını tehlikeye atabilir.

Yorumlar

Daha Fazlası