Hava Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Hava Filtresi Kullanmalıyım?

Hava Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Hava Filtresi Kullanmalıyım?

Hava filtresi motorun temiz bir havayla beslenmesi için hayati önem sahiptir.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Hava Filtresi Kullanmalıyım?

Motora emilen havada farklı türde ve boyutta parçacıklar bulunur. Kum, toz, is, kurum, nem, polen vb. Hava filtresi bu parçacıkların silindirlere gitmesini ve silindirlere zarar vermesini engeller. Motorun temiz havayla beslenmesini sağlar.

Optimum bir yanma için hava yakıt karışımının ideal olması gerekir. Hava filtresi doluma ulaştığında artık silindirler yeterli havayla beslenemez. Bu yüzden belirli aralıklarla hava filtresinin değiştirilmesi gerekir. Ancak yeterli ve temiz hava ile beslenen bir motor maksimum performans gösterebilir.

Ucuz ve kalitesiz filtreler havayı yeterince filtreleyemez. Daha ince ve küçük parçacıklar filtrelenemez. Bunlar MAP sensörünü kirletirler ve kirlenen bu sensör doğru ölçüm yapamaz. Bunun sonucu olarak ideal hava yakıt karışımı oluşturulamaz. Motor performansı düşer, yakıt tüketimi artar, emisyon değerleri yükselir.

Filtrelenemeyen bu küçük parçacıklar silindirlere kadar ulaşır ve silindirlerde çizilmelere ve hasarlara yol açar. Bunun sonucu olarak kompresyon kaçakları meydana gelir, motor performansı düşer. Piston yağ segmanları hasarlı silindir yüzeyinden yağı tam olarak sıyıramaz ve motorunuz yağ yakar ve eksiltir. Bütün bunlar birden değil zamanla oluşur.

Kalitesiz bir filtrenin hava direnci yüksektir ve silindirlerin yeterli hava ile beslenmesine engel olur. Bu durumda yakıt tüketiminin artmasına neden olur.

Kaliteli filtre, yüksek filtreleme verimine, maksimum toz tutma kapasitesine, uzun ömre sahiptir. Uzun vadede çok daha ekonomiktir.

Uzun motor ömrü, yüksek motor performansı,minimum yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleri için aracınızın bakımında kaliteli ürünler kullanın.

Yorumlar

Oğuz Aydın
Bu kadar çok işe yaradığını bilmiyordm
Yiğit Borcan
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim
Abdullah Şentürk
Yine yararlı bir içerik çok teşekür ederim
Alperen Şahin
Şu hava filtresinden neler çektim bir bilseniz. Ufak bir şey deyip geçmeyin.
Melih Hamza
Yine yararlı ve güzel içerik daha...
Caner Aydoğdu
Sayenizde yeni bir şey daha öğrendik. Elleriniz sağlık...
Abdullah Şentürk
Teşekkürler İsmail Bey, sayenizde hava filtresi nedir öğrendik...

Daha Fazlası